Jutro, 18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto ustanowione w roku 1983 i wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego.

W Polsce w ramach obchodów prezentowane są zabytki o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Również w naszej okolicy mamy takie zabytki. Wystarczy wspomnieć chociażby Pałac w Komierowie, kościół ewangelicki (obecnie rzymskokatolicki) pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Iłowie czy wzniesiony w latach 1799-1812 kościół parafii św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim. Są to obiekty doskonale nam znane, choć przy okazji takich świąt warto przypomnieć sobie, że w poszukiwaniu cenny zabytków czasami nie musimy wcale odbywać dalekich podróży.

Jednak celem cyklu „Wirtualnych podróży po świecie” jest zwiedzanie miejsc, których do tej pory zwiedzić nam się być może nie udało albo o których nawet nie słyszeliśmy, bo są one często oddalone od naszego miejsca zamieszkania o setki czy nawet tysiące kilometrów. Dzisiaj jednak, korzystając z dobrodziejstw technologii możemy odwiedzić je bez wychodzenia z domu. I tak na przykład możemy już teraz udać się do znajdującego się w Los Angeles Muzeum J. Paula Getty’ego. Wzniesionego w roku 1997 obiektu, składającego się z kompleksu 6 niskich budynków, otoczonych pięknymi ogrodami, z których możemy podziwiać imponujące widoki na góry Santa Monica i Ocean Spokojny. Trzon kolekcji stanowią dzieła sztuki zgromadzone przez amerykańskiego miliardera J. Paula Getty’ ego. Znajdziecie tu Państwo eksponaty antyczne, dzieła sztuki dekoracyjnej czy cenne obrazy, wśród których na wyróżnienie zasługują trzy portrety pędzla Antoniego van Dycka, Rembrandta i Thomasa Gainsborough. Choć niestosownym byłoby pominięcie obrazów Leonarda da Vinci, Van Gogha czy Michała Anioła. Dziełem sztuki jest zresztą sam budynek muzeum, zbudowany na wzór rzymskiego atrium, mieniący się różnymi odcieniami bieli. Wyjątkowa lokalizacja, bogactwo zbiorów i piękne otoczenie, sprawiają że wizyta w Muzeum J. Paula Getty’ego to niezapomniane przeżycie estetyczne. Jesteście Państwo na nie gotowi? Zapraszamy – https://artsandculture.google.com/partner/the-j-paul-getty-museum?hl=en

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick