Austriacki malarz i grafik studiował w Wiedniu w Szkole Sztuki Stosowanej. Karierę artystyczną zaczynał wykonując różne prace dekoracyjne. Przez prawie 10 lat malował wnętrza dużych budynków publicznych, pałaców, muzeów, willi, za malowidła do teatru został udekorowany przez cesarza Franciszka Józefa I Krzyżem Zasług.

Klimt określany jest przywódcą wiedeńskiego modernizmu, stał sie głównym inicjatorem dokonujących sie przemian artystycznych w Austrii, odrzucił kanony akademickie. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Artystów Austriackich Secesja (1897 r), został jego pierwszym przewodniczącym i związany z nim był przez 8 lat.

Gustaw Klimt dążył do stworzenia dzieła absolutnego, tzn. wolnego od wszystkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez normy akademickie. Jego obrazy odzwierciedlają nieograniczoną swobodę twórczą, są pełne erotyzmu, zmysłowości. Tematami dzieł malarza były portrety, pejzaże, erotyczne wizerunki, alegorie. Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem w całej twórczości Klimta jest obraz “Pocałunek”.
Wielka fascynacja artysty złotem – “złoty okres” – zaowocowała stworzeniem pięknych obrazów, w których Klimt zastosował zdobienia z prawdziwych płatków złota i srebra. Prace te zdobywały międzynarodową sławę, a autor należał wtedy do najdroższych malarzy portretowych w Europie.

Namalowany przez niego portret Adeli Bloch-Bauer I (jedna z przyjaciółek malarza), zwany “Złotą Adelą” w 2006 r został sprzedany za rekordową wówczas sumę 135 mln dolarów! Bohater naszej dzisiejszej “kawy” miewał partnerki życiowe, np. w/w Adela, czy też austriacka projektantka mody Emilie Louise Floge, jednak nie stronił od towarzystwa innych dam. Nigdy się nie ożenił i miał dzieci z kilkoma kobietami.
Sławne obrazy Klimta podziwiać można m.in. w Belwederze – galerii sztuki w Wiedniu. Znajdują się tam 24 dzieła artysty, w tym słynny “Pocałunek”.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska