„Naszyjnik Północy” – fragment w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Kolejną, ciekawą propozycją jest wycieczka rowerowa intrygującym szlakiem „Naszyjnik Północy”. Cała trasa liczy sobie 870 km i prowadzi przez urokliwe zakątki aż czterech województw. My proponujemy, by na początek wybrać się na przejażdżkę po Krajeńskim Parku Krajobrazowym, gdzie na miłośników dwóch kółek czeka świetna infrastruktura rowerowa: równe, asfaltowe szosy, dobre oznakowanie tras i liczne wiaty wypoczynkowe. A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie pełną piersią odetchniesz rześkim powietrzem i wykąpiesz się w krystalicznie czystym jeziorze!

Fragment „Naszyjnika Północy” w Krajeńskim Parku Krajobrazowym: Stare Gronowo – Kamień Krajeński – Tuchółka

Długość trasy: 39 km

Orientacyjny czas jazdy: 2,5-3 godziny

Stopień trudności: łatwy

Przebieg: Stare Gronowo – Witkowski Młyn – Kamień Krajeński – Duża Cerkwica – Obkas – Drożdżenica – Kęsowo – Tuchółka

Kamień Krajeński
© Urząd Miejski w Kamieniu Krajeńskim
  • Do „Naszyjnika Północy” możesz włączyć się np. w Starym Gronowie, tuż przed granicą parku. Szlak biegnie obok urokliwego XIX-wiecznego dworku, mija neoromański kościół św. Piotra i Pawła, odbija w lewo przy cmentarzu, by po chwili skręcić na północ, w kierunku Gronowskiego Młyna.
  • Tutaj przejedziesz mostkiem nad rzeką Kamionką i po chwili znajdziesz się na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Mknąc dalej leśną ścieżką, dotrzesz do pozostałości Witkowskiego Młyna, zamkniętego w latach 60.
  • Na rogatkach Witkowa natkniesz się na tajemniczy głaz narzutowy z rytami, przedstawiającymi najprawdopodobniej wilka. Po dotarciu do drogi asfaltowej, skręć w lewo i kieruj się na Kamień Krajeński.
  • Najstarsze miasto regionu zachwyca ciekawymi śladami przeszłości. Nie przegap XIV-wiecznej Kolegiaty św. Piotra i Pawła, Izby Historycznej na Wzgórzu Zamkowym oraz fragmentów średniowiecznych murów obronnych. W upalny dzień koniecznie zaplanuj przerwę na kąpiel i beztroskie plażowanie nad jeziorem Mochel.
  • Wyjedź z miasta ul. Dworcową, ostrożnie przejedź przez tory kolejowe, a na rozwidleniu dróg skręć w lewo. Rozciągają się tu pola cerekwickie, pamiętające wojnę 13-letnią z Zakonem Krzyżackim. Perełką wioski Duża Cerekwica jest oryginalny, szachulcowy Kościół św. Wojciecha, nieprzypadkowo związany z kultem męczennika.
  • Dalej szlak prowadzi przez wieś Obkas. Tuż za neogotyckim kościołem skręć w lewo w niewielką ścieżkę, wijącą się wśród malowniczych pól. Odcinek pełen jest geologicznych ciekawostek, takich jak postglacjalne pagórki, tzw. ozy i kemy, a także moreny czołowe i denne. Miniesz tu również intrygujące pasmo Gór Obkaskich z najwyższym wzniesieniem województwa kujawsko-pomorskiego – Czarną Górą (189 m n.p.m.), z którą wiąże się ciekawa legenda o skrzatach[1].
Zespół klasztorny w Zamartem
© Urząd Miejski w Kamieniu Krajeńskim
  • W Dąbrówce skręć w prawo i pomknij asfaltową, rzadko uczęszczaną szosą do wioski Drożdżenica, a za nią kieruj się na Kęsowo. Spora gratka czeka tu wszystkich miłośników historii i militariów – znajduje się tu 5 dobrze zachowanych żelbetonowych bunkrów, wybudowanych w 1939 r. z rozkazu marszałka Rydza-Śmigłego.
  • Samo Kęsowo, ulokowane nad jeziorem o tej samej nazwie, było w czasach staropolskich siedzibą szlacheckiego rodu Kęsowskich. Możesz tu obejrzeć XIX-wieczny dworek oraz niegdyś ewangelicki Kościół św. Bernarda.
  • Ostatnie kilometry trasy przez Siciny do Tuchółki należą do szczególnie widokowych. Jadąc urokliwą jesionowo-lipową alejką, podziwiaj lśniącą taflę jeziora oraz widniejącą w oddali monumentalną kopułę neoklasycystycznego kościoła w Jeleńczu.
  • Wycieczkę zakończ zwiedzaniem ponad 100-letniego zespołu dworsko-ogrodowego w Tuchółce lub odpoczynkiem na brzegu jeziora. Tuż za miasteczkiem wyjedziesz z terenu parku krajobrazowego. Jeśli masz ochotę, możesz kontynuować wyprawę w kierunku Tucholi drogą biegnącą równolegle do rzeki Kicz.

Szlak biegnie przez północną część Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, przecinając w kilku miejscach bieg rzeki Kamionki. Rowerzyści mogą tu podziwiać krajobraz polodowcowy w pełnej krasie – od morenowych wzniesień, takich jak Góry Obkaskie, przez kemy, ozy i drumliny po ogromne głazy narzutowe i jeziora rynnowe.

Okolica może też pochwalić się ciekawą historią. Wiele z mijanych po drodze osad ma swoje korzenie we wczesnym średniowieczu. Według miejscowej tradycji w Dużej Cerkwicy zatrzymał się niegdyś św. Wojciech, a po jego śmierci przez jakiś czas przechowywano tu szczątki męczennika. Ślady długoletnich tradycji ziemiańsko-dworskich można odnaleźć w licznych młynach, dworkach i pałacykach regionu. Przez teren gminy Kęsowo przebiegała natomiast linia obronna w 1939 r., o czym do dzisiaj świadczą dobrze zachowane bunkry, udostępnione dla zwiedzających.

Jeśli starczy ci czasu, zbocz z trasy w okolicy Obkasu, by zwiedzić Klasztor w Zamartem – najpiękniejszy przykład architektury barokowej na Pomorzu. Fantazyjne XVIII-wieczne rokokowe freski oraz przeszklona trumna ze zmumifikowanymi szczątkami fundatora klasztoru robią ogromne wrażenie.

źródło:
https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/kujawsko-pomorskie-na-rowery