To już 24 odcinek naszych wirtualnych podróży po świecie, a wciąż są takie miejsca, których nie zwiedziliśmy, a zwiedzić powinniśmy. Na przykład średniowieczny zamek w irlandzkim Blarney. Nadrabiamy więc zaległości i zapraszamy na spacer wśród zamkowych komnat i ogrodów.

Zamek ów wzniesiony został w roku 1446 i do dziś stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Irlandii, między innymi ze względu na mieszczący się na jego terenie słynny Kamień z Blarney, zwany także Kamieniem Elokwencji. Jest to wapienny blok wmurowany w obronne obwarowania zamku, z którym związana jest legenda, głosząca że ten, kto go pocałuje uzyska dar elokwencji i przekonywania. Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż lokalizacja kamiennego bloku wymaga sporej gimnastyki od chętnych uzyskania cennego daru. Muszą oni przewiesić się głową w dół przez specjalną barierkę, będąc jednocześnie przytrzymywanym za nogi dla asekuracji i w takiej pozycji postarać się dosięgnąć bloku.

Odwiedzając Blarney warto także zobaczyć m.in. znajdującą się w pobliżu zamku XIX wieczną rezydencję zwaną Blarney House, dawny ołtarz Druidów, a także gwarantujące spełnienie marzeń (jeśli przejdzie się po nich z zamkniętymi oczami) wapienne Schody Życzeń czy znajdujące się wokół zamku ogrody (Poison Garden i Fern Garden). W tym celu po raz kolejny z pomocą przychodzi nam Google Arts&Culture. Zapraszamy – https://www.virtualvisittours.com/blarney-castle/

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick