Jakie historie kryją wsie z gminy Sępólno Krajeńskie? Czym różnią się mapy ważnych miejsc zapamiętanych przez poszczególne pokolenia mieszkańców? Jak poznawać lokalne dziedzictwo i opowiadać o nim? To tylko niektóre z pytań stanowiących punkt wyjścia do projektu „Etnograficzna mapa gminy Sępólno Krajeńskie”. Propozycja działań została przygotowana przez Stowarzyszenie “Pracownia Etnograficzna” we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

W ramach projektu od 24 do 31 sierpnia mieszkańcy Iłowa i Lutowa, ze wsparciem etnografek ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna”, odkrywają lokalne dziedzictwo. W tych dwóch miejscowościach odbywają się spotkania i rozmowy, a młodzież ma okazję uczestniczyć w warsztatach pokazujących warsztat pracy etnografa. Wszystkie działania mają na celu przyjrzenie się historii miejscowości widzianej z perspektywy ludzi – tych, którzy mieszkali tu kiedyś, tych, którzy mieszkają tu od dawna, jak i tych, którzy sprowadzili się w te okolice dopiero niedawno.

Na podstawie zebranych opowieści mieszkańców powstaną dwie mapy, będące jednocześnie rodzajem gry terenowej z zadaniami dotyczącymi wybranych miejsc. Zostaną one przekazane mieszkańcom, zarówno w formie papierowej, do dostania w najważniejszych miejscach w gminie, jak i w formie elektronicznej. Projekt zakończy finał, w trakcie którego zaprezentowana zostanie mapa oraz strona internetowa, która pozwoli na utrwalenie zebranych wspomnień. Materiały będą mogły zostać wykorzystane do szerszej promocji lokalnego dziedzictwa, zarówno wśród mieszkańców gminy, jak i turystów.

Zapraszamy do śledzenia relacji z projektu, która będzie się pojawiać na stronie Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” na Facebooku. Mamy nadzieję na spotkanie jak najszerszego grona gości podczas finału projektu na przełomie września i października.