Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ma przyjemność zaprezentować Państwu cykl “Poranna kawa z….” , by przyczynić się do uatrakcyjnienia Waszego czasu spędzanego w domach. Cykl ten ubarwi nasze dni ciekawostkami z dziedziny malarstwa.

Życie społeczne, w tych trudnych czasach pandemii wirusa COVID-19, siłą rzeczy przeniosło się do internetu, dlatego też intencją CKiS jest, aby w dalszym ciągu być z Państwem blisko – a co za tym idzie, za naszym pośrednictwem korzystać z wirtualnych zasobów kultury.
Zatem serdecznie zapraszamy na naszą stronę www.ckissepolno.pl lub profil Facebook i Instagram 🙂

Poranna kawa z …

VINCENT VAN GOGH
(1853 r – 1890 r)

Któż z nas , drodzy Państwo, nie widzi oczyma wyobraźni słynnych “Słoneczników” namalowanych przez van Gogh’a ? Seria obrazów zawierających motyw słoneczników liczyła sobie 11 dzieł ! Artysta malował je, by ozdobić tymi obrazami swoją pracownię 🙂

Bohater naszego dzisiejszego “spotkania przy kawie” żył zaledwie 37 lat. Ten holenderski artysta borykał się z psychicznymi zachwianiami, problemami emocjonalnymi, załamaniami nerwowymi – stąd, wg badaczy, jego dziwne zachowania. W 100% nie udało ustalić się , czy Vincent van Gogh sam sobie obciął ucho (lewe), czy zrobił mu to “kolega po fachu” Paul Gauguin , który przebywał wtedy u Vincenta w mieście Arles we Francji.

Vincent van Gogh jako artysta malarz został doceniony przez świat pośmiertnie. Za życia sprzedał tylko jeden obraz namalowany przez siebie – kupił go jego brat.

Znane dzieła tego malarza to prócz “Słoneczników” m.in. “Gwiaździsta noc”, “Sypialnia van Gogha” znane też jako “Pokój van Ghoga”, “Jedzący kartofle”, a zobaczyć je możemy m.in w Muzeum van Gogha w Amsterdamie – https://www.vangoghmuseum.nl.

Życzymy Państwu miłego dnia i zapraszamy na kolejne wirtualne spotkania z nami 🙂

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Falkowska