Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni znany na całym świecie jako Michał Anioł ,włoski rzeźbiarz, malarz, architekt, poeta, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach ludzkości.

Michał Anioł w 1505 r został zaproszony przez Papieża Juliusza II do Rzymu i od tego czasu pracował tam dla siedmiu kolejnych papieży.

Osobowość naszej dzisiejszej kawy jest autorem m.in. słynnych fresków , przedstawiających sceny z Księgi Rodzaju, w Kaplicy Sykstyńskiej, nad którymi pracował 4 lata (1508-1512), obrazu “Sądu Ostatecznego” na ścianie ołtarzowej tej kaplicy, a także okrągłego obrazu “Święta Rodzina” , licznych płaskorzeźb i rzeźb ( m.in. “Pieta Watykańska”, “Dawid”, “Bachus”, “Mojżesz”, “Madonna przy schodach”) i wielu innych dzieł.
Jego prace charakteryzują się trójwymiarowością, dramatyzmem, bogactwem gestów i ruchów, a sam mistrz uznany został za wielką osobowość renesansu i – przez niektórych badaczy sztuki – prekursorem sztuki barokowej.

Michał Anioł zaprojektował kopułę Bazyliki św. Piotra. Przy budowie w/w bazyliki pracował od 1547 r do końca swojego życia.

Artysta rzeźbił wyłącznie w marmurze.

Był pierwszym zachodnim artystą, którego biografię opublikowano za jego życia.

Źródła podają, iż Michał Anioł nie posiadał daru zjednywania sobie ludzi – podobno dlatego, że fizycznie “nie grzeszył” urodą , miał “nikłą posturę” i wybuchowy charakter… Ale… Drodzy Państwo, jakie to ma znaczenie w obliczu jego potężnego talentu artystycznego, którego wynikiem są dzieła olśniewające ludzkość przez wieki ? 🙂
Tą myślą kończymy dzisiejszą kawę i proponujemy wirtualnie odwiedzić Bazylikę św. Piotra w Rzymie:
https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g187793-d631111-Reviews-St_Peter_s_Basilica-Vatican_City_Lazio.html

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Falkowska