Za kilka dni będziemy obchodzić Wielkanoc, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie – pamiątka męki i zmartwychwstania Chrystusa.
Każdy z nas od najmłodszych lat wie, że najbardziej znanym symbolem Wielkanocy jest jajko, uważane za symbol życia, odradzania się.
Przy dzisiejszej kawie chcielibyśmy przybliżyć Wam historię Jajek Faberge – przepięknych dzieł sztuki jubilerskiej.

Pierwsze jajko Faberge powstało w pracowni nadwornego jubilera – Petera Carla Faberge na dworze cesarza Aleksandra III w 1884 r – był to prezent wielkanocny od cesarza dla jego małżonki cesarzowej Marii, nazwane zostało ” Jajko z kurką”. W taki oto sposób zrodziła się historia jajek Faberge.

Cesarz każdego roku zamawiał stworzenie kunsztownego jajka, by obdarować nim w Wielkanoc cesarzową Marię Fiodorownę.
Po śmierci Aleksandra III tradycję tę kontynuował ich syn cesarz Mikołaj II, który rok w rok zamawiał u mistrza Faberge po 2 jajka – dla matki, cesarzowej Marii i dla żony, cesarzowej Aleksandry Fiodorownej.

Nadworny utalentowany jubiler wykonywał jajka ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej, zdobione były emalią. Mistrz, cudownie zdobiąc jajka, inspirował się m.in. wydarzeniami historycznymi, wizerunkami członków rodziny carskiej, carskich rezydencji (np. “Jajko z widokiem duńskich pałaców”, “Jajko z miniaturką okrętu Pamięć Azowa ” /Memory of Azow/, “Jajko koronacyjne”, “Nefrytowe jajko carskie”, “Jajko z pączkiem róży”).

W środku jajka zazwyczaj kryła się niespodzianka. Podobno wykonanie jednego drogocennego jajka zajmowało ok. 2 lat . Do wybuchu Rewolucji Październikowej w Rosji (1917 r) w pracowni Faberge powstało 56 jajek carskich, natomiast do dnia dzisiejszego zachowało się ich 42.

W latach 1898-1904 słynny jubiler wykonał też serię swych wspaniałych jajek wielkanocnych na zlecenie Aleksandra Kelcha – właściciela syberyjskich kopalń złota i platyny, który na wzór carów , obdarowywał jajkami Faberge swoją żonę Barbarę – w sumie dostała 7 jajek.
W 1900 r jajka Faberge wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu. Ich autor otrzymał Legię Honorową, a jego przepiękne dzieła nagrodzone zostały złotymi medalami.

Synowie twórcy bajecznych , drogocennych jajek kontynuowali tradycję ojca do 1951 r – do czasu, kiedy sprzedali markę Faberge. Senior Faberge zmarł w 1920 r.

W 1989 r spółkę Faberge Inc. (wraz z marką Elisabeth Arden) zakupił koncern Uniliver. Za czasów tego koncernu, współpracujący z nim niemiecki Jubiler Victor Mayer, wykonał (m.in) jedyne jajko z bursztynu, które zostało ofiarowane miastu Gdańsk.

Pierwszą współczesną wersją jajka Faberge było tzw. “jajko pokoju” wykonane dla prezydenta ZSRR – Michaiła Gorbaczowa – znane też jest ono pod nazwą “Jajko milenijne”.

Jajka Faberge, nietuzinkowe, przepiękne dzieła sztuki jubilerskiej, autorstwa petersburskiego mistrza , obecnie na aukcjach osiągają ceny kilkudziesięciu mlionów dolarów. Nacieszyć nimi oczy możemy m.in. w Muzeum Faberge w Petersburgu:

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298507-d6580510-Reviews-Faberge_Museum-St_Petersburg_Northwestern_District.html

https://fabergemuseum.ru/en/collections/collection-highlights

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska