Czy ktoś z nas wyobraża sobie Wielkanoc bez kolorowych jajek?  W polskich domach zajmują one honorowe miejsce na wielkanocnym stole. Pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, oraz nadzieję na zmartwychwstanie Chrystusa, zbawienie…

Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk architektonicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie. Dawniej zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety. Mężczyźnie nie wolno było wchodzić do izby, bo mógłby rzucić urok na pisanki.

Pisanki zawsze były symbolem sympatii, a nawet gorącego uczucia. Kawaler obdarowywał nią wybrankę swego serca. Taki prezent od dziewczyny, to dla niego radość i nadzieja. By okazać sympatię i życzliwość, malowanymi jajkami obdarowywano również członków rodziny i przyjaciół.

W dzisiejszych czasach śniadanie wielkanocne poprzedza dzielenie się poświęconym jajkiem. Jest wyrazem przyjaźni i miłości. Ma to ten sam wymiar, co dzielenie się opłatkiem w Wigilię. Ich zdobienie to misterne zajęcie, wymagające zdolności plastycznych, precyzji i delikatności.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Opracowanie materiałów – instruktorzy świetlic wiejskich, ARTIK’ów i WOK
Tekst – Bogusława Zgrzeba