W Punkcie Informacji Turystycznej przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim 27 i 30 listopada 2017 r. odbyły się zajęcia edukacyjno-twórcze pt. „Krajna – historia, przyroda, kultura” finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim.

Krajna to region historyczno-kulturowy oraz kraina geograficzno-przyrodnicza w Polsce północnej na pograniczu Wielkopolski i Kaszub, której nazwa pochodzi od historycznego położenia tego regionu na rubieży, na krańcu państwa Polan – te oraz inne najważniejsze informacje, które powinien znać każdy mieszkaniec Krajny, zostały przedstawione uczestnikom zajęć za pomocą prezentacji multimedialnej. Zawierała ona wiadomości dotyczące historii i kultury naszego regionu – uczestnicy zajęć poznali m.in. elementy i kolorystykę stroju krajeńskiego damskiego i męskiego oraz haft krajeński. Uczestnicy spotkania poznali kilka słów z gwary krajeńskiej i chętnie udzielali odpowiedzi na pytania związane z najciekawszymi miejscami na Krajnie.

Podczas kolejnej części zajęć przystąpiliśmy do układania komputerowych puzzli, które przedstawiały krajobrazy Krajny oraz ciekawsze miejsca. Zadaniem uczestników było nie tylko ułożenie interaktywnej rozsypanki, ale także odgadnięcie, co ona przedstawia i próba lokalizacji tego miejsca.