18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie organizowane są wydarzenia, których celem jest upamiętnienie papieża Polaka. Ich forma byłaby bez wątpienia inna, gdyby sprzyjały temu okoliczności, ale być może w ten sposób symbolika takich wirtualnych spotkań i wydarzeń jest jeszcze bardziej wymowna.

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim oraz współpracujące z nami Satelity Kultury (świetlice wiejskie i Wiejskie Ośrodki Kultury) również przyłączyły się do świętowania. W Wałdowie stanęła „Arka dla Ojca Świętego” symbolizująca przetrwanie i nadzieję na lepsze dni. Mieszkańcy mogą zamieszczać w niej prośby i życzenia, zawierzać sekrety i historię swojego życia, wszystko to, co „niedopowiedziane”, jak sugeruje tytuł instalacji („Niedopowiedziane historie”). W Lutowie zorganizowano wyjątkową wystawę plenerową skoncentrowaną wokół portretu Jana Pawła II wykonanego techniką haftu krzyżykowego przez Panią Katarzynę Drobjewską. Efekt czasochłonnej pracy (stworzenie tak szczegółowego obrazu zajęło Pani Katarzynie 2 miesiące) imponuje, sprawiedliwości tej mrówczej pracy nie oddają zdjęcia, choć z drugiej strony sukcesem niewątpliwie jest fakt, że właśnie na zdjęciach portret ten wygląda jak… fotografia. CKiS zaprasza z kolei do obejrzenia filmu „Depesza do nieba”, który obejrzeć możecie Państwo na naszej stronie internetowej (www.ckissepolno.com.pl), profilach na portalach Facebook i YouTube oraz stronach i profilach w mediach społecznościowych KrajnaTV, Kanał10 i Gmina Sępólno Krajeńskie. Multimedialna „depesza” jest zarówno podziękowaniem za spuściznę myśli Jana Pawła II i swego rodzaju wideo-pocztówką stworzoną ze zdjęć i nagrań dzikiej przyrody, której naturalne piękno, rozkwitające w okresie wiosennym, jest świadectwem cykliczności ludzkiego życia.
Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszych stron, jak i stron lokalnych mediów, które publikują informacje o przygotowywanych przez nas wydarzeniach (konkursach, wystawach, nagraniach wideo etc.). To obecnie podstawowy kanał komunikacji z Państwem – naszymi odbiorcami. Wirtualnie nie znaczy „gorzej”, wirtualnie znaczy „inaczej”, ale najważniejsze, że wirtualnie to także „razem”, czego dowodem są między innymi akcje i wydarzenia zainicjowane z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick