Do tej pory zwiedzaliśmy wspólnie muzea, galerie sztuki, zamki i pałace, ale co powiecie Państwo na spacer po filharmonii? Co więcej, spacer do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających! Zapraszamy Państwa do warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Budynek wzniesiony został na początku XX wieku, jego budowa zakończyła się w 1901 roku. Jego gmach nosił ślady wpływu neorenesansu i neobaroku. Na uroczystej inauguracji, 5 listopada 1901 roku, wystąpili Ignacy Jan Paderewski i Wiktor Grąbczewski. Filharmonia została przebudowana w roku 1955, po tym jak uległa niemal całkowitemu zniszczeniu po bombardowaniu w trakcie walk powstania warszawskiego. Ponowne otwarcie Filharmonii połączone zostało z inauguracją V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który od tamtej pory odbywa się regularnie w placówce przy ulicy Jasnej. W Filharmonii Narodowej wystąpiły najsłynniejsze orkiestry z całego świata, m.in.: BBC Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic czy Cleveland Orchestra. Również słynni soliści, tacy jak Artur Rubinstein, Sergiej Prokofiew, Maurice Ravel, Sergiej Rachmaninow czy Richard Strauss występowali w warszawskiej filharmonii.

Dziś możecie Państwo zajrzeć do środka bez konieczności kupowania biletu. Proponujemy jednak włączyć w tle odpowiednią muzykę by nadać temu spacerowi właściwy klimat. Podróż zaczynamy sprzed budynku, wchodząc do środka trafimy do holu kasowego, a dalej możecie Państwo poruszać się w dowolnym kierunku – udać się od razu do Sali koncertowej czy najpierw zwiedzić salę balową, malinową albo kameralną. Tak, jak wspominaliśmy na wstępie możecie Państwo zajrzeć w każdy zakamarek Filharmonii Narodowej, wystarczy kliknąć w ten link –

http://filharmonia.pl/o-nas/budynek/wirtualny-spacer/

Słyszycie już muzykę?

Tekst – Michał Pick