W Punkcie Informacji Turystycznej przy Stowarzyszeniu „Dorośli- Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim 4 sierpnia 2020 r. odbyły się zajęcia pt.: „Wakacyjny wypoczynek”.
W ramach spotkania przybliżone zostały zasady bezpiecznego letniego wypoczynku nad wodą, w górach, na drodze oraz w lesie. W trakcie zajęć rozmawialiśmy o zdrowiu i bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu podczas wakacji w określonych kierunkach turystycznych.
W trakcie aktywnej dyskusji z uczestnikami zajęć przybliżone zostały przykłady zachowań pożądanych i aprobowanych podczas wypoczynku nad jeziorem i morzem m.in. nie skacz do wody w miejscach, których nie znasz lub nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłkach czy zawsze zwracaj uwagę na znaki i flagi umieszczone w miejscu.
Nie zapomnieliśmy o kwestiach zdrowotnych związanych z przebywaniem długo na słońcu czyli udarem słonecznym lub o przyczynach szoku termicznego. Utrwaliliśmy najważniejsze telefony alarmowe: 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe.
Podczas spotkania wyjaśniliśmy, czym jest skrót ICE w telefonie oraz jaka jest jego funkcja. Pod skrótem ICE zapisujemy numer telefonu osoby, którą służby ratunkowe powiadomią w razie wypadku. Powtórzyliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku w górach. To niektóre z nich: zaplanujmy trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca oraz zabierzmy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy i wygodne buty z grubszą podeszwą najlepiej za kostkę.
Nie umknęły nam również zasady bezpiecznego wypoczynku w lesie, którego na terenie Krajny nam nie brakuje. Ustaliliśmy najważniejsze kwestie takie jak: nie dokarmiamy dzikich zwierząt, stosujmy preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom, nie rozpalamy ognisk w lesie i jego pobliżu, a jeśli zauważymy pożar – dzwonimy po straż pożarną.
Aktywne zajęcia posumowaliśmy bazą najważniejszych zasad bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku. Każdy z uczestników miał za zadanie powiedzieć przynajmniej jedną najważniejszą dla niego zasadę i uzasadnić swój wybór.
Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.