Rafaello Santi (lub Rafaello Sanzio) był włoskim malarzem i architektem, najmłodszy z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu, obok Michała Anioła i Leonardo da Vinci.

Gdy miał 8 lat zmarła jego matka, 3 lata później ojciec – także malarz. Opiekę nad Rafaelem przejęła rodzina, a wuj – brat zmarłej matki – dopilnował dalszego kształcenia siostrzeńca w kierunku malarstwa, za co ten wdzięczny mu był do końca życia.
Santi pracował, tworzył w Rzymie dla papieży Juliusza II i Leona X. Zlecono mu prace nad zdobieniem Pałacu Watykańskiego. W tym samym czasie Michał Anioł tworzył freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej w Bazylice św. Piotra. Rafael Santi zapisał się w historii sztuki swoim wielkim talentem, a duży wpływ na jego twórczośc wywarły dzieła Michała Anioła i Leonardo da Vinci.

Santi znany jest z licznych przedstawień Madonny, jego najbardziej znane dzieła to m.in. “Madonna Sykstyńska”, “Zmartwychwstanie Chrystusa”, “Madonna z dzieciątkiem i świętymi”. Prócz dzieł o tematyce religijnej malował także portrety swoje (nader często wg badaczy) jak i osób mu znajomych.

W swych dziełach starał się godzić chrześcijańskie wartości z optymizmem epoki odrodzenia oraz filozofią antyczną. Rafael Santi był bardzo religijny, od 1514 r należał do Bractwa Ciała Chrystusowego w Urbino (miasto włoskie). Za jego życia został okrzyknięty geniuszem. Rafael zmarł w wieku 37 lat po ataku febry. Opłakiwali go w swych wierszach ówcześni wybitni poeci.

Zapraszamy do wirtualnego muzeum Rafaela Santi :

https://www.musement.com/pl/wirtualne-muzeum-Rafaela

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska