Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas … czas cudów … tych małych i tych, które mogą odmienić naszą przyszłość.

Zapach choinki, dźwięki znanych kolęd i pastorałek … wspólnie odczuwane emocje, a przede wszystkim spotkanie przy wigilijnym stole. To wyjątkowe miejsce, przy którym spotykamy się z bliskimi, dzielimy się opłatkiem, biesiadujemy, śpiewamy kolędy. Warto przywrócić stołowi jego znaczenie kulturowe … Kulturę obyczajów, ciągłość tradycji, szacunek dla biesiadników … żeby ten stół łączył, a nie dzielił.

W ostatnich latach obniżyło się znaczenie stołu jako symbolu życia, miejsca rodzinnych rozmów i tradycji. Jego rola sprowadza się do ucztowania, bądź staje się on zwykłym meblem, o którego estetykę i wystrój dbamy.
Zatrzymajmy się na chwilę właśnie przy nim. W grudniu pielęgnujemy nasze domowe tradycje. Pamiętamy je przecież z czasów dzieciństwa. W tym jakże trudnym dla nas roku …. wprowadźmy je do naszego zacisza domowego.
Święta Bożego Narodzenia w Polsce obchodzone są zawsze wyjątkowo. Wiele zwyczajów kultywuje się coraz rzadziej, ale warto o nich pamiętać. Niebawem zgromadzimy się wokół wigilijnego stołu. Zadbajmy o to, aby miejsce wigilijnej kolacji wyglądało pięknie i uroczyście.

Niech każdy z nas znajdzie przy wigilijnym stole swoje Betlejem … życzenia, marzenia, chwile roziskrzone kolędą, zadumę nad płomieniem świecy … Wigilijny nadszedł czas … Nadzieja … niech wstąpi w nas, a świąteczny czas przy stole niech przywoła ludzkie tęsknoty, marzenia, wiarę w ludzkie życzliwe serca.

Jak udekorować stół na Wigilię? Czy to ma być nowoczesna elegancja? Klasyczne piękno? … Czy tradycyjny staropolski stół, z siankiem pod obrusem, którego cechuje prostota, a ozdoby wykonane są samodzielnie przez domowników? A może zaaranżowany nasz Krajeński stół? Haft na serwetach, motywy ludowe Krajny na zastawie … świecach.
W galerii fotografii zaprezentujemy aranżacje stołów wigilijnych, przygotowanych przez instruktorów animacji społecznej. Być może warto zaczerpnąć kilka pomysłów naszych autorek aranżacji, by stworzyć w domowym zaciszu stół wyjątkowy, magiczny …

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Kraj. zaprasza na cykl online „Nadzieja … znów wstąpi w nas” – aranżacje stołów wigilijnych 14 – 18 grudnia 2020 r.

Przy dźwiękach Kolęd, w błysku świateł choinki … nad płomieniem zapalonej świecy … trwajmy w zadumie nad tym co było … i co będzie … Niech magia Wigilijnej Nocy sprawi, że będziemy cieszyć się chwilą … pośród najbliższych … i tych już nieobecnych …
Niech Nadzieja znów wstąpi w Nas.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – B. Zgrzeba