Mikołajkowa Fabryka Zabawek grudzień 2020

Ho! Ho! Ho! Najmilsi!

Witam Was cieplutko. Kiedy Moje niezawodne Elfy ruszyły na poszukiwanie grzecznych dzieci natrafiły na Waszą gromadkę w Świetlicy w Wysokiej Krajeńskiej. Gdy tylko przyjrzały się Wam dokładniej, prędziutko poinformowały mnie o Waszych uczynkach. Zarówno tych dobrych jak i tych troszeczkę mniej, nie sprawiających innym przykrości. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej postawy w tym roku i jesteśmy z Was bardzo dumni. Uznałem, że jesteście na tyle grzecznymi smykami, że z przyjemnością napiszę do Was Ten Świąteczny list. Oczami wyobraźni już widzę Wasze zdziwienie, gdy otwieracie kopertę z listem ode mnie!

Zaraz….Zaraz….chyba się nie przedstawiłem. Przepraszam Was najmocniej. Pisze do Was Wasz oddany przyjaciel z nieco zaokrąglonym brzuszkiem i długą siwą brodą. Otóż kochani znacie mnie dobrze, zawsze się uśmiecham! Domyślacie się kim jestem? Na pewno. Jesteście przecież bardzo bystrzy! To oczywiście Ja – Święty Mikołaj. Największy fan Waszych psot i wygłupów. Bardzo kocham Świat, a zwłaszcza dzieci!

Zimowy czas, to dla mnie nie lada wyzwanie. Wspólnie z Elfami mamy dużo pracy. Święta coraz bliżej, a dzieci na świecie sporo. Dlatego cały dzień wspólnie główkujemy jak tu Was uszczęśliwić. Muszę Wam zdradzić, że zwłaszcza w tym okresie moje pracowite Elfy bacznie przyglądają się Waszym uczynkom. Nie tylko w domu , ale także w świetlicy. Codziennie przemierzają Świat i zaglądają do Wszystkich dzieci na wszystkich kontynentach. Nie widzicie ich, bo są baaardzo malutkie. Na czas odwiedzin zdejmują dzwoneczki z czapeczek, aby przypadkiem nie zwróciły Waszej uwagi. Gdy już cała lista jest gotowa razem z Elfami zbieramy się w Mikołajkowej Fabryce Zabawek do przygotowania prezentów dla Was. Och, uwielbiam ten czas. Jest wtedy bardzo kolorowo i zabawnie. Zwłaszcza jak małe Elfiki przez pomyłkę i swoje gapiostwo – a musicie wiedzieć, że niesamowite z nich gapcie – zaplątują się w łańcuchy światełek i nie mogą się z nich uwolnić. Jednak pamiętajcie, że w tym największym rozgardiaszu nie powinniśmy zapominać o tym, co tak naprawdę jest najważniejsze – bliskość, relacje rodzinne, wsparcie, bezinteresowna pomoc.

Wiem, że w Waszej świetlicy jest cała masa ciekawych rzeczy do robienia. Wasza pani Instruktor dba o Was i o to abyście się nie nudziły. Warsztaty, zabawy, pomysłowe gry, które przygotowuje specjalnie dla Was – są naprawdę wspaniałe! Bardzo lubię kiedy się śmiejecie i wesoło spędzacie czas. Wiem też, że jesteście koleżeńscy, pracowici, kreatywni i odpowiedzialni. Z radością dowiaduję się o Waszej bezwarunkowej miłości i szacunku do zwierząt. Jesteście otwarci i wrażliwi na ludzką krzywdę, cierpienie i gotowi nieść pomoc. Dowodem jest jak często przygarnialiście błąkające się psiaki. A pamiętacie ,, feryjną przygodę”…..kotek na drzewie, którego sami dostrzegliście , mroźne popołudnie, straż, policja i wielka radość jak kotek został uratowany….A pamiętacie dokarmianie zwierząt leśnych…? Jesteście dla mnie wielkimi bohaterami o wielkim sercu! Moje Elfiki doniosły mi, że uwielbiacie spędzać czas na łonie natury, że kochacie przyrodę, dbacie o nią.

Jestem zachwycony Waszą postawą i chciałbym za to Was uściskać. Czy wiecie dlaczego nigdy się nie spóźniam? To magia! Moje zaczarowane renifery sprawiają, że mogą poruszać się szybciej niż wiatr! A wiecie dlaczego renifery mają taką moc? To dlatego, że we mnie mocno wierzycie! To właśnie sprawia, że co roku mknę na swoich saniach i przeciskam się przez największy komin….Prośba do Was kochani… zadbajcie, aby kominy były w miarę czyste….bo obawiam się o moją brodę i koniecznie pamiętajcie o dokładnym wyczyszczeniu butów!!!

Teraz już żegnam się z Wami. Życzę Wam, dzieciaczki, abyście nadal były tak cudowne i kochane jak do tej pory. Życzę Wam uśmiechu i radości na co dzień. Dużo zdrówka i spełnienia wszystkich marzeń.

Ps. Kiedy będziecie spoglądać w niebo, pomyślcie o mnie i pamiętajcie, aby nie zawieść mnie w przyszłym roku! Bardzo chciałbym Was odwiedzić!

Mikołajkowe pozdrowienia Wam przesyłam i życzę by dzień Ten był dla Was szczególnie miły!

Wasz oddany
Święty Mikołaj

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – B. Blejder
Fot. – L. Latzke

 

Biegun Północny, grudzień 2020 r
Kochane dzieci,
Dawno, dawno temu…..
podróżując po świecie , szukając odpowiedniego miejsca do zamieszkania, przemierzając ziemię i poznając najdalsze zakątki natrafiłem na Biegun Północny. Zdecydowałem się, że właśnie tu zostanę.

Kraina, którą odkryłem jest pokryta ogromną warstwą śniegu. Poznałem tu niesamowitych przyjaciół: krasnale, elfy, chochliki oraz renifery. Wspólnie bawiliśmy się i poznawaliśmy okolice. Pomagał mi w tym renifer Rudolf- mój najlepszy przyjaciel.

Siedząc wieczorami przy kominku, popijając gorącą czekoladę, obserwowaliśmy dzieci w ich domach. Piszę do Was ten list, ponieważ do Świąt zostało dosłownie kilka chwil… Przede mną jeszcze dużo pracy. Jak u Was wyglądają przygotowania? Mam nadzieję, że jak co roku Wasze domy będą pięknie przystrojone, a w nich będzie czuć zapach piernika.

Na Waszych twarzach widać będzie radość z okazji nadchodzących Świąt. Niech ten magiczny czas otworzy Wasze serca na potrzeby drugiej osoby.

Kochane dzieci, Boże Narodzenie to nie tylko czas wspaniałych prezentów i miłych rodzinnych spotkań . To również czas niecodziennych doświadczeń, które procentują przez całe życie. Pamiętajcie o tym!
Pięknych i Magicznych świąt Kochani
życzy Mikołaj

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Burzyńska
zdjęcia: Ilona Gołębiowska


Kochane dzieci
Zasiadam przy stole, by skreślić te słowa, gdyż tak bardzo tęsknię do Was… do Iłowa.
Lecz zanim mój zaprzęg pod niebo poleci, by zdążyć w tym roku do wszystkich dzieci…
będę się krzątał, pracował i pocił co niemiara, by nie zginęła w Was czarodziejska wiara,
że jestem prawdziwy i kocham Was szczerze…
kiedy śpicie …. lub siedzicie przy komputerze.
Zawsze i wszędzie mam Was na oku i wiem, że byliście grzeczni w tym roku.
Pamiętam! Będą prezenty! Bo zasługujecie! Lecz jeszcze chcę Wam coś tu powiedzieć.
Jesteście najważniejsi…. nie tylko na święta,
niech każdy z Was to na zawsze pamięta.
Macie w sobie moc, by spełniać marzenia,
nieskończoną dobroć i siłę tworzenia,
serce pełne miłości oraz wiary w ludzi.
Niech się Wam dzieciństwo przenigdy nie znudzi!!!
Wierzcie w swe siły i umiejętności!
Bądźcie radośni , unikajcie złości.
I w każdej chwili miejcie wiarę w siebie.
Bo ja… i Wasi bliscy… wspieramy Ciebie.
List już kończyć muszę, bo mam wiele pracy.
Czekają renifery oraz dzielne skrzaty.
Lecz kiedy gwiazdka mrugnie spoza chmury,
Wiedzcie, że będę patrzył na Was z góry.
Mikołaj

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Irena Mierzejewska
Zdjęcia – Mariusz Mierzejewski

 

Kochane dzieci…

Moje niezawodne i czujne elfy doniosły mi, że dzieci mieszkające w Teklanowie są niesamowicie uśmiechnięte. Wasza tęczowa świetlica wydała mi się naprawdę nadzwyczajnie kolorowa. To dzięki Wam moi milusińscy piszę do Was ten mój mikołajkowy list.
Czy domyślacie się kim jestem? Tak to ja Święty Mikołaj.
Uśmiechnięty, wesoły grubasek w czerwonym kubraku z długą siwą brodą i workiem pełnym prezentów. A wiecie co najbardziej lubię robić?
Otóż sprawiać dzieciom radość !!! A … właśnie chciałem Wam przedstawić mojego nowego pomocnika renifera Chrupcia. Mówię Wam ale z niego gapa! Przy pakowaniu prezentów zaplątał się w łańcuchy światełek i nie mógł się z nich wykręcić , próbowałem mu pomóc rozwiązać tą zagadkę ale sam się w nią zaplątałem i wyglądałem jak świąteczna choinka. Wszystkie elfy z fabryki prezentów zbiegły się aby nam pomóc wydostać się z tej plątaniny.
Ach… co to był za dzień… Ale już dość o nas. Mam nadzieję, że spodobają się Wam prezenty które dla Was przygotowaliśmy. A teraz zabieram się do dalszego pakowania . Muszę sprawdzić czy Chrupcio nie wkopał się znowu w jakieś tarapaty?! Bo lubi czasem narozrabiać, tak jak Wy kochane dzieci. Ale nie martwcie się mały psikus jeszcze nikomu nie zaszkodził.
Żegnam się już z Wami zajadając piernikami ho, ho, ho !! Życzę Wam uśmiechu i radości , dużo zdrówka i spełnienia marzeń. Pozdrawiam Waszych rodziców i dziadków… o nich też pamiętam… są naprawę wyjątkowi.

Święty Mikołaj

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Karolina Daszkowska
Fot. – Małgorzata Matyka


Grudzień 2020 r.
Ho, ho, ho Drogie Dzieci!

Zbliżają się Mikołajki, zostało zaledwie kilka chwil, jak się domyślacie u mnie na biegunie północnym przygotowania idą pełną parą. Elfy wybierają i pakują prezenty a renifery powoli przygotowują się do drogi. Zanim jednak jak co roku dotrę do Komierowa, postanowiłem napisać do Was list. Chciałbym Was uściskać i dać coś od siebie, nie tylko w formie prezentu, ale także dobrego słowa.
Słyszałem o Was wiele wspaniałych rzeczy, macie bardzo dobre serca a także piękne uśmiechy, które odganiają wszelkie smutki. Zapewne zastanawiacie się skąd to wszystko wiem… Otóż moje malutkie elfy lubią czasami do Was zajrzeć. Każde z Was marzy o jakimś upominku, pamiętajcie jednak, że najpiękniejszym prezentem jaki możemy podarować drugiemu człowiekowi to szczęście, radość, szacunek, którym darzymy innych. Kochani mam do Was ważną prośbę… bądźcie dla siebie mili, gdy ktoś jest smutny, pocieszcie go, gdy ktoś słabszy potrzebuje pomocy, zróbcie dobry uczynek i pomóżcie. Bycie dobrym dla innych daje dużo, dużo radości… a ja akurat coś o tym wiem. Macie w sobie moc spełniania swych marzeń, kierujcie się sercem… a przede wszystkim miejcie dużo odwagi i wiary w siebie. Jesteście kochani i ważni nie tylko raz w roku… lecz przez cały czas.
Pozdrawiam i ściskam z daleka… muszę kończyć, bo praca czeka. Mam nadzieję, że upiekliście już pierniki i nauczyliście się świątecznych piosenek, bowiem niedługo się zobaczymy. Życzę wszystkim dużo miłości i zdrowia. Wesołych Świąt!
Mikołaj
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: – Natalia Żuranków
Zdjęcie – Magdalena Boba


Grudzień 2020

Kochanie Dzieci, na samym początku chcę Was serdecznie pozdrowić .

Piszę do Was z dalekiej śnieżnej Laponii, gdzie mróz strasznie szczypie mnie w nos .Mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze i przygotowania do świąt już się rozpoczęły. Zbliża się cudowny okres nie tylko dla Was, moje Kochane dzieci, ale także i dla mnie. Niedługo świat rozbłyśnie pięknem tysiąca migających świateł, kolorowych bombek i prześlicznych bożonarodzeniowych ozdób. Jestem strasznie zapracowany, ale jednocześnie jakże szczęśliwy, że niebawem ujrzę Wasze uśmiechnięte buzie. Z tego co mi wiadomo, każde z Was, moje Kruszynki było nadzwyczaj grzeczne i w pełni zasłużyło na prezent ode mnie i moich kochanych pomocników. Brawo! Pisać mógłbym wiele, lecz grafik mam napięty, a czasu pozostało już niewiele.

Życzę Wam, moje ukochane dzieciątka wiele zdrowia, pomyślności, oraz baaardzo dużo uśmiechu w ten grudniowy dla Was czas. Oby te Święta były jeszcze piękniejsze niż zeszłoroczne.
Pozdrawiam Was serdecznie
Wasz Mikołaj

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim – Świetlica Wiejska Radońsk.
Tekst – Barbara Tutak.
Zdjęcie – Barbara Weiland


Grudzień 2020 r.

Drogie Dzieciaczki

Tak szybko minął kolejny rok i znowu nadchodzi okres Świąt Bożego Narodzenia. Jak się pewnie domyślacie w Dalekiej Północy przygotowania idą pełną parą. Cały Świat i ten nasz mały świat – Lutówko, spędzi te święta trochę inaczej, pewnie w mniejszym, rodzinnym gronie. Wiem, że jest Wam smutno, bo nie chodzicie do szkoły. Tęsknicie za swoimi kolegami i koleżankami. Myślę że brak kontaktu ze swoimi rówieśnikami wpłynie na to, że nie będziecie robić sobie przykrości jak się spotkacie . Docenicie obecność drugiej osoby. Będziecie dla siebie mili i serdeczni, a…nauczycielom nie będziecie stwarzać problemów. Mam do Was prośbę: jeżeli nie macie potrzeby…nie wychodźcie z domu. Jeżeli już… to z osobą dorosłą i z maseczką na twarzy. Bądźcie cierpliwi i wyrozumiali na zaistniałą sytuację. Nie traćcie wiary w lepsze jutro, bądźcie dla siebie nawzajem mili, a tych którzy są smutni… pocieszajcie. Pamiętajcie, aby szanować rodziców, dziadków i wszystkich dookoła. Wasze dobre uczynki zostaną wynagrodzone.

Pozdrawiam Serdecznie Święty Mikołaj

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst, zdjęcie: Mirosława Wójcik


Laponia, grudzień 2020r

Ho! Ho! Ho!
Drogie Dzieci z Niechorza.

Piszę do Was list, bo Święta są coraz bliżej. Ja i moje Elfy mamy jeszcze dużo pracy przed sobą. Robimy prezenty dla grzecznych dzieci. Na mojej liście widzę, że u Was w Niechorzu nie ma łobuzów, więc na pewno przylecę na moich magicznych saniach. Jednak nie odwiedzę Waszej świetlicy “Pod Wierzbą”. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć Wasze pięknie ustrojone choinki w domach, pod którymi pozostawiam prezenty. Od niektórych z Was dostałem już listy, w których było napisane co chcieli byście dostać. Listy były pięknie ozdobione, z cudownymi rysunkami, aż miło się je czytało. Ci, którzy jeszcze nie wysłali listu… nie martwcie się, jeszcze macie czas. Mam nadzieję, że spadnie u Was śnieg i będzie biało, tak jak u mnie w Laponii. Chciałbym zobaczyć ulepione przez Was bałwanki ze śniegu. Życzę Wam niezapomnianych bitew na śnieżki, ekscytujących zjazdów na sankach “Z górki, na pazurki!”. W tych obecnie trudnych czasach musicie dbać nie tylko o siebie, ale również o waszych kolegów i wasze koleżanki. Pomagajcie sobie nawzajem, wspierajcie się w trudnych chwilach. Na zakończenie chciałbym Was pozdrowić i życzyć dużo zdrówka i pysznych potraw na stole wigilijnym.
P.S. Pamiętajcie, żeby sprawiać innym radość!
Wasz Mikołaj Święty zawsze uśmiechnięty!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Dorota Słama
Zdjęcie: Denis Chmarzyński


Biegun Północny grudzień 2020

Kochane Dzieci z Wałdowa

Witam. Nazywam się Mikołaj. Niektórzy nazywają mnie Świętym, jak również w innych krajach np. w Rosji Dziadkiem Mrozem, w Peru Papail Noel, w Japonii Santa Kurohsu, w Irlandii Santa Clause.
Odkąd pamiętam… zajmuję się uszczęśliwianiem milusińskich. Jak się pewnie domyślacie… u mnie na Biegunie Północnym pomimo szalejącego wirusa przygotowania idą pełną parą. Dostaję od Was bardzo dużo listów, z których się bardzo cieszę.
Elfy dokładnie wybierają prezenty dla wszystkich, chociaż czasami są nieznośne i psocą tak jak Wy. Ale zawsze mogę na nie liczyć. Rudolf Czerwononosy, Kometa, Amorek, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Błyskawica, Fircyk i Profesorek… codziennie biegają po polanie robiąc sobie trening, bo nie mogą się doczekać rozwożenia prezentów.
Przed Wami bajkowe zadanie… musicie być grzeczni, pomagać innym, dbać o swoje i innych zdrowie i sumiennie uczestniczyć w zdalnych lekcjach. Czeka Was także dużo pracy… mam nadzieję, że wszystkie buty będą wyczyszczone, pokoje posprzątane, pierniczki upieczone i udekorowane, a na koniec przyozdobicie choinkę. To wszystko oczywiście przy pomocy rodziców.
Drogie Dzieciątka z Wałdowa i okolic… te duże i te małe. Życzę Wam, by
w Waszym życiu nie zabrakło uśmiechu, radości, marzeń i chęci pomagania innym, bo jest to dla mnie… jaki i dla Was trudny czas, ale cieszmy się z każdej chwili, a wszystko skończy się dobrze.
Muszę już kończyć bo Pani Mikołajowa woła mnie na pyszną kolację.
Pozdrawiam
Mikołaj

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Laponia dnia 6 grudnia 2020r.

Kochane Dzieci!

Ho, ho, ho jak ten czas szybko leci, nie tak dawno jak byłem u Was, a tu znowu zaraz się zacznie czas świąt. Ten rok był inny niż wszystkie wcześniejsze. Miałem czas na przemyślenia i Wy na pewno też. Znam Was każdego osobiście i wiem, że macie mnóstwo marzeń do spełnienia.
Wpadnę po drodze tylko na chwilkę bo, jak się domyślacie, jestem bardzo zajęty, moje Elfiki też się uwijają jak mogą. Nie tylko w Lutowie, ale na całym świecie czeka dziś na mnie mnóstwo dzieci. Tęskniłem za spotkaniem z Wami,a Wy? Czy już nauczyliście się śpiewać świątecznej piosenki?
Z obawy i w trosce o Wasze zdrowie i Waszych bliskich tym razem posłużę się “szczególną “magią. Na szczęście są Wasi kochani rodzice, kórzy mi w tym pomagają.
Widzę, że macie pięknie udekorowane domy i cudnie unosi się już woń pieczonych pierniczków. Proszę Was przygotujcie jeszcze czyste serduszka, cieszcie się chwilą spędzoną w gronie rodzinnym, wspierajcie się wzajemnie a szczególnie zadbajcie o swoich dziadków. Teraz najważniejsze jest zaufanie i wiara w “Magię świąt”, która mam nadzieję przyniesie nam już wkrótce lepsze dni, a nade wszystko miłość i radość. Bądźcie tak jak ja pełni optymizmu. Dzielę się z Wami swoją radością i życzę spełnienia wszystkiego o czym w tej chwili marzycie.
Otrzymałem od Was mnóstwo listów, w których obiecujecie, że będziecie grzeczniejsi. Moje Elfiki wspominają mi czasem o Waszych psotach, ale postanowiłem dać Wam jednak szansę i mimo wszystko spełnić Wasze marzenia. Pamiętajcie jednak, że cały czas mam Was na oku. Starajcie się słuchać rodziców ich rady są dla Was najlepszą wskazówką. Prezenty na pewno dotrą na czas. Pędzę na moim szybkim czerwonym motocyklu.

Ściskam Was mocno Święty Mikołaj

Ps: Pamiętajcie jednak, że rodzina jest cenniejsza od wszystkich prezentów.

Tekst – Małgorzata Senska
fot. – Marta Senska
na zdjęciu w roli Mikołaja Małgorzata Senska oraz wnuczek Mikołaja Dominik