Już 29 września w sali widowiskowo-kinowej będzie miała miejsce Gala Finałowa projektu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Edycja 2023 pod hasłem „Tu bije serce Krajny” która będzie wyjątkową okazją do celebracji dziedzictwa i kultury naszej Krajny. W trakcie Gali będziemy mieli okazję wysłuchać wykładu Pani dr hab. Doroty Angutek, profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego, zatytułowanego „Twórcza Moc Tradycji”, który pozwoli nam zgłębić tajniki kulturowego dziedzictwa naszego regionu, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a tradycja jest nieustannie ożywiana. Nie tylko słowem, ale i obrazem będziemy wprowadzać w dziedzictwo Krajny.

Zaprezentujemy materiał multimedialny o tytule „Dzieci Krajny – Młode Pokolenie Tradycji”, który ukazuje zaangażowanie uczniów szkół i przedszkoli z terenów gminy Sępólno Krajeńskie w pielęgnowanie i rozwijanie bogatej tradycji Krajny. To właśnie najmłodsze pokolenia, którym przekazywana jest tradycja związana z naszym regionem, tworzą nie tylko piękną historię, ale też budują mosty między przeszłością a teraźniejszością.

Zwieńczeniem Gali będzie spektakl teatralny z elementami gwary krajeńskiej pt: „Pani Rózia wyjechała” w wykonaniu Teatru Barko. To opowieść, która nie tylko nas rozbawi, ale także stanie się sentymentalną podróżą, ukazującą rytm życia dawnej wsi.

Gala Finałowa to okazja do głębszego zrozumienia i celebrowania naszego dziedzictwa i kultury. Razem będziemy odkrywać piękno Krajeńskiej tradycji, która jest integralną częścią naszej tożsamości.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim