Sytuacja epidemiologiczna ogranicza dostęp do dóbr kultury, a to sprawia, że mieszkańcy szukają alternatyw na spędzanie wolnego czasu. Wraz z warszawskim Stowarzyszeniem „Pracownia Etnograficzna” przygotowaliśmy dla Państwa atrakcyjną propozycję na czas, gdy bezpieczne podróże możemy odbywać jedynie wirtualnie.

Przy znakomitym udziale ekspertów z zakresu etnografii oraz mieszkańców Iłowa i Lutowa stworzyliśmy interaktywne mapy prezentujące dziedzictwo tych miejscowości. Czy wiecie gdzie w Lutowie znajduje się zabytkowa zlewnia mleka, czym są iłowskie „Matysiaki” i „Wietnam” albo gdzie w Lutowie jest i czym charakteryzuje się tzw. Bonówka? Po odpowiedź na te i wiele innych pytań odsyłamy na stronę internetową – https://mapa.etnograficzna.pl Eksplorowanie podlinkowanej mapy to niesamowita lekcja historii naszego regionu a przy okazji świetna zabawa – barwne wypowiedzi mieszkańców Iłowa oraz Lutowa dopełniają notatki poświęcone najważniejszym miejscom, a my dzięki temu możemy lepiej wczuć się w klimat i atmosferę minionych czasów.

Jesteśmy przekonani, że wielu z Państwa nie zdawało sobie sprawy jak bogata i ciekawa jest historia miejsc, budynków, pomników i innych obiektów, które widujemy bądź widywaliśmy na co dzień. Tak na przykład legenda towarzysząca lutowskiemu „Strasznemu lasowi” położonemu w okolicach boiska zwanego „Paluchowem” powoduje, że włos jeży nam się na głowie! Podobno w lesie tym widywano w nocy czarnego psa na grubym łańcuchu. Według jednej z wersji psa można zobaczyć o północy, stojącego przy drodze. Niektórzy twierdzą, że pies pilnował skarbu. Jeszcze inni widzą w nim zły omen, przywołujący śmierć. Tak czy inaczej najbezpieczniej wybrać się do „Strasznego lasu” wirtualnie, a w tym celu wystarczy kliknąć zamieszczony wyżej link.

Życzymy miłego spacerowania, licząc że ta edukacyjna przechadzka dostarczy Państwu wielu ciekawych informacji.

Materiały CKiS w Sępóólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick