Zwiedzaj rezydencje królewskie bez wychodzenia z domu. Jeden z najważniejszych projektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promowanie zabytków i zbiorów muzealnych, tzw. „Darmowy listopad” w tym roku przybierze formułę online.

Tegoroczna edycja projektu zostanie zainaugurowana została w Sali Wielkiej warszawskiego Zamku Królewskiego. „Darmowy listopad” to innowacyjna forma edukacji poprzez sztukę, która zwiększa dostępność do narodowych instytucji kultury oraz przyczynia się do wzrostu uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Czekają na Państwa spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata oraz 500 wirtualnych lekcji dla szkół przygotowanych przez najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.

W tym roku do zwiedzania udostępnionych zostanie pięć rezydencji – Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Zamek w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu oraz Zamek w Sandomierzu. Poniżej zamieszczamy link do filmu promocyjnego projektu:

Szczegółowy harmonogram spacerów prezentuje się następująco:

 • 6 listopada – Zamek Królewski w Warszawie
 • 9 listopada – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
 • 13 listopada – Muzeum Zamkowe w Malborku
 • 16 listopada – Zamek Królewski na Wawelu
 • 23 listopada – Zamek Królewski w Sandomierzu

Filmy opublikowane zostaną w następujących terminach (godz. 14.00 – strony internetowe muzeów, godz. 18.00 – media społecznościowe). Ponadto pod hasłem “Tu dzieje się historia” każde z pięciu muzeów przeprowadzi webinarium na wybrany przez siebie temat. Transmisja odbędzie się na stronach internetowych rezydencji i w mediach społecznościowych (godz. 18.00) w następujących terminach:

 • 12 listopada – webinarium “Wizyty królewskie na Zamku w Malborku”
 • 19 listopada – webinarium “Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich”
 • 26 listopada – webinarium “Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”
 • 27 listopada – webinarium “Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Ne’edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej)”
 • 30 listopada – webinarium “Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.)” z Zamku Królewskiego w Warszawie
 • 20 listopada o godz. 18.00 odbędzie się debata online z udziałem przedstawicieli Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Zamku Królewskiego w Sandomierzu pt. “Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie”.

Debata dostępna będzie nas stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników spotkania. Dodatkowo codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja publikować będzie na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod hasłem “Historia na wesoło”, opatrzone hasztagiem #darmowylistopad. Zachęcamy do śledzenia oficjalnych profili wymienionych instytucji i korzystania z bogatej oferty przygotowanej w ramach projektu.