Halina Kunicka przyszła na świat we Lwowie jednak swoje dzieciństwo spędziła w Hoszczy. Miłość do muzyki zawdzięcza swojej matce, która śpiewała i grała na pianinie, zapoznając swoją córkę z twórczością harcerską, przedwojenną a także powstańczą.

Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 1959 dokonała pierwszych nagrań radiowych, a także nagrała m.in. piosenkę do filmu „Są takie dni” wykorzystaną w Lunatykach Bohdana Poręby. Swoją pierwszą płytę wydała w 1966 roku, tytułując ją „Halina Kunicka”.

W latach 60-tych występowała w popularnych audycjach radiowych: Podwieczorek przy mikrofonie i Zgaduj-zgadula oraz w programie Telewizyjna Giełda Piosenki. Podczas 10 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie zdobyła w 1970 roku nagrodę publiczności, gdzie zaśpiewała utwór „Orkiestry dęte”. W 1975 nagrała utwór „Od nocy do nocy”, będący motywem przewodnim filmu Jerzego Antczaka Noce i dnie.

W latach 70-tych występowała w paryskiej Olimpii, USA a także Australii. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej”, odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymała Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz w 2017 roku przyznano jej Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W latach 90 zawiesiła karierę artystyczną aż do 2003 roku, gdzie ponownie powróciła na scenę grając recitale po całej Polsce. W 2015 roku ukazała się książka biograficzna pt. Halina Kunicka.

Świat nie jest taki zły, będąca wywiadem-rzeką przeprowadzonym przez Kamilę Drecką-Anderman. W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim gościła 29 listopada 2008 roku. Poniżej zapraszamy Państwa do obejrzenia rozmowy z Anną Seniuk. Nagranie pochodzi z archiwum ninateka.pl
https://ninateka.pl/vod/rozmowy/halina-kunicka-notacje/?q=kunicka

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Patrycja Młodzik